Argentum Event > Event Menager > Kim jest event manager?

Kim jest event manager?


14 marca 2023

Organizacja eventów to ogromne wyzwanie, które wymaga skoordynowania wielu procesów, dopilnowania mnóstwa spraw i doprecyzowania bardzo wielu szczegółów. Jak z bliska wygląda praca event managerów pracujących w agencji eventowej Argentum Event? Pozwólcie, że opowiemy Wam trochę o pracy event managera i przybliżymy cechy, które musi mieć dobry organizator wszelkiego rodzaju wydarzeń i imprez korporacyjnych.

agencja eventowa argentum event, event managerowie

 

Event manager to pudełko pomysłów bez dna

Podczas całego procesu planowania imprez firmowych niezwykle ważna jest oczywiście kreatywność. Event manager musi ciągle tworzyć nowe koncepcje, pomysły i rozwiązania, które sprawią, że organizowany przez niego event zaskoczy uczestników, a na firmowych korytarzach jeszcze długo będą wspominać ostatni wyjazd integracyjny. Oferta musi od samego początku zachwycić zleceniodawcę!

Kreatywność przydaje się również w radzeniu sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami kryzysowymi. Bardzo często zdarza się bowiem już w trakcie samej realizacji imprezy, że ktoś czegoś zapomniał, ktoś nie dojedzie, a firma cateringowa pojechała nie do tej miejscowości, co trzeba (uwierzcie, to się zdarza!). Event manager musi wówczas zachować spokój i jasność myślenia. W trybie awaryjnym wymyślić, co zrobić tu i teraz, by wydarzenie bez przeszkód trwało dalej i w oczach klienta było w 100% idealnie zorganizowane.

Event manager to dobrze naoliwiona maszyna

Jedną z bardzo ważnych cech event managera jest umiejętność świetnej organizacji czasu pracy swojej, swojego zespołu, współpracowników, a czasem także podwykonawców. Osoby pracujące przy organizacji wydarzeń często zmuszone są do koordynacji mnóstwa czynności jednocześnie. Zamawiają catering, jednocześnie ustalając dekoracje, a „trzecią ręką” telefonują do klienta, by omówić plan imprezy i dopracować atrakcje.  Dobrze zaplanowana praca pozwoli na uniknięcie wielu potencjalnych problemów oraz wtop. Każdy klient jest ważny, więc o wszelkie szczegóły należy zadbać z należytą starannością i wyprzedzeniem, zawsze mając w zanadrzu „Plan B”. Dobrze, aby event manager miał także pewne rzeczy i kontakty w tzw. zabezpieczeniu, gdyby coś, tak jak wcześniej pisaliśmy, nie wypaliło.

Event manager śpi z otwartymi oczami

Każdy nawet najmniejszy szczegół ma czasem ogromne znaczenie. Wielka impreza składa się z setek, a czasem tysięcy drobnych elementów, z których każdy decyduje o jej powodzeniu. Sami spędzamy niezliczoną ilość godzin na realizacjach, w biurze agencji we Wrocławiu (albo w naszych domowych biurach, bo częściowo pracujemy zdalnie), by każdy event, który nadzorujemy, był dopięty na ostatni guzik.

Event manager musi być bardzo czujny i zwracać uwagę na najdrobniejsze detale, aby zapewnić końcowy sukces wydarzenia. Organizator powinien przez cały czas obserwować, co dzieje się podczas eventu, jak reagują uczestnicy, czy są zadowoleni i czy niczego im nie brakuje. Tylko wtedy ma szansę odpowiednio szybko przeciwdziałać.

Podczas przygotowań, a później samej realizacji wydarzenia nie ma czasu, by zamknąć oczy, bo właśnie wtedy może wydarzyć się coś nieprzewidzianego w harmonogramie 😉

Event manager zawsze ma w kieszeni plan awaryjny

Dobry organizator eventów musi być zawsze przygotowany na to, że coś może nie pójść zgodnie z planem. Wpadki i nagłe przeciwności losu się zdarzają (Przeczytasz o nich we wpisie pt. „5 sytuacji podbramkowych z życia event managera„). Największą sztuką jest to, aby poza nim nikt inny nie zorientował się, że wystąpił jakiś problem. Event manager musi zachować spokój i wyciągnąć z dna kieszeni plan awaryjny, którym uratuje sytuację, a czasem i całą imprezę.

Event manager planując event plenerowy, niestety nie może wykonać telefonu i zamówić dobrej pogody. Mimo tego zawsze musi być przygotowany na deszcz i burzę z piorunami 🙂

Opanowanie nerwów i zachowanie racjonalnego myślenia to chyba najtrudniejsze wyzwanie każdego event managera.

Event manager musi posługiwać się w stopniu biegłym w mowie i piśmie językiem klienta

Kolejną bardzo ważna cechą, którą obdarzony musi być dobry event manager, jest komunikatywność. Zadaniem event managera jest zrozumieć, czego potrzebuje klient, a następnie konsekwentnie dążyć do zaspokojenia jego potrzeb.

A jak wszyscy wiemy, zrozumieć język klienta to nie łatwa sztuka. W końcu każdy z nas jest inny, ma lepszy i gorszy dzień lub po prostu wychował się w innej kulturze. Klienci czasem mogą nie docenić starań włożonych w organizację eventu lub nie doprecyzować swoich oczekiwań. Dobry event manager musi umieć czytać między wierszami i przewidywać. Czasem najprostsze rozwiązania mogą dla wymagającego klienta okazać się idealne.

Szczególnie ważne jest to, gdy Klientem jest firma zagraniczna, lub polska z zagranicznym działem HR lub zarządem. Wówczas bez znajomości języka obcego, najczęściej angielskiego, niezwykle ciężko będzie dopiąć wszystkie szczegóły i sprostać wymaganiom zleceniodawcy. Nawet niewielkie „niezrozumienie” może doprowadzić do sytuacji niepożądanych czy zakłopotania już w trakcie wydarzenia.

Event manager to nie zawód… to pasja…

Patrząc na pracę event managerów z boku, można dostrzec, że to nie jest zwykły, wyuczony zawód. To pasja. Do każdego, nawet najmniejszego wydarzenia, event managerowie podchodzą ze 100% zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem. Nie ma znaczenia czy w wydarzeniu udział weźmie 10, czy 1000 gości, każdy event jest równie ważne, a zadowolenie Klienta stoi zawsze na pierwszym miejscu.

 

Dlaczego warto zostać event managerem?

  1. Wiele możliwości

Jako event manager masz duże pole manewru jeśli chodzi o zatrudnienie. Możesz zrekrutować się do agencji eventowej, prowadzić własną działalność lub podjąć pracę w firme, która organizuje wiele wydarzeń w ciągu roku. Niezależnie od wyboru każda opcja niesie za sobą pozytywną zmianę.

  1. Event Manager się nie nudzi

Praca na tym stanowisku nie jest jednostajna i monotonna. Każde zadanie i zlecenie to nieustanny roller coster dostarczający szeregu wyzwań oraz wrażeń. Nie jest to praca dla każdego. Podejmując się tej ścieżki zawodowej musimy wziąć pod uwagę to, że codziennie będziemy mierzyć się z nowymi problemami, a ilość spraw, których musimy dopilnować jest ogromna.

  1. Upust kreatywności

Event manager to jedna z tych osób, które potrafią znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Jeśli jesteś kreatywny i potrafisz zrobić coś z niczego, ta praca jest zdecydowanie dla Ciebie!

  1. Satysfakcja z realizacji

Praca Event Managera to zdecydowanie opcja dająca wiele satysfakcji. Stworzenie eventu od zera, to zdecydowanie bardzo ekscytujące przedsięwzięcie. Dając szczęście innym, sami stajemy się zadowoleni z tego, że nasza praca nie poszła na marne.

  1. Podróże

Pracę na tym stanowisku można wykonywać w każdym miejscu na świecie. Wybierając pracę w organizacji Incentive Travel, będziecie organizować eventy nie tylko w Polsce, ale też za granicą. To ciekawa opcja dla osób pragnących zwiedzać świat i pracować równocześnie.

 Jeśli spodobało Ci się to co właśnie przeczytałeś, możesz śmiało spróbować z nami swoich sił! Zapoznaj się z naszym poradnikiem „Jak zostać event managerem” i nie bój się aplikować!

Wyślij do nas zapytanie i zorganizuj z nami swój wymarzony event

Copyright @ 2024 Agencja Eventowa Argentum Event