Argentum Event > Event Menager > Jak zostać event managerem?

Jak zostać event managerem?


8 lipca 2023

W cieniu każdego dobrze zrealizowanego wydarzenia stoi ON, superbohater, mityczny EVENT MANAGER (lub managerka!) Kim jest tak naprawdę? Skąd biorą się jego SUPERMOCE i czy każdy może je posiąść? O tym przeczytasz w artykule „Kim jest event manager?” Zaś w poniższym artykule odpowiemy na pytanie: Jak zostać event managerem?

Obowiązki event managera – wyobrażenia kontra rzeczywistość

Przyjmując perspektywę gościa wydarzenia, można by ulec złudzeniu, że praca event managera to fajna zabawa, w luźnej atmosferze i bardzo interesujących okolicznościach przyrody lub architektury. Obserwując nas podczas eventów, nieśmiało przemykających pośród wrzawy rozstrzyganych konkursów, stołów z wystawnym jedzeniem i obracających się fotobudek 360, uczestnikowi wyjazdu integracyjnego czy pikniku maluje się idylliczny obraz. Praca idealna, którą każdy chciałby mieć.  Rzeczywistość różni się jednak znacznie od tego wyobrażenia. Warto pamiętać, że wydarzenie, w którym bierzesz udział, to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, wisienka na dobrze wypieczonym torcie. Poniżej kryje się cały trud organizacyjny, niewidoczny na pierwszy rzut oka.  Bardzo ważnym jest więc, aby zanim podejmiesz stosowne kroki, dowiedzieć się na czym tak naprawdę polega praca event managera.

Pożądane cechy event managera

W tym zawodzie, przez większość czasu dążymy do tego, aby mieć wszystko pod kontrolą. Finalnie jednak, podczas realizacji eventu najbardziej pożądaną cechą okazuje się umiejętność działania improwizowanego. Dlatego oprócz zdolności organizacyjnych, przywódczych i komunikacyjnych, event manager powinien być obyty ze stresem i umieć działać pod presją czasu.

Wykształcenie kierunkowe

Zawód event managera nie jest zawodem regulowanym. Wykonywanie go nie zobowiązuje Cię do ukończenia konkretnych kierunków studiów, zdawania żadnych egzaminów państwowych ani oficjalnej rejestracji. Dróg do sukcesu jest nieskończenie wiele.

Kilka polskich uczelni, zarówno publicznych jak i prywatnych oferuje studia podyplomowe, uzupełniające lub specjalizacje, obejmujące szeroko pojętą organizację i produkcję wydarzeń. Takie wąskie specjalności znajdziemy głównie na kierunkach: zarządzanie, turystyka i rekreacja lub hotelarstwo. Istnieje też spora liczba kursów, zarówno online jak i stacjonarnych, dzięki którym możesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu organizowania wydarzeń. Inwestowanie w naukę stanowi niepodważalną wartość, jednak to PRAKTYKA  czyni mistrza. Doświadczenie przy realizacji wielu różnych wydarzeń jest największą wartością dla event managera.

Jak zdobyć doświadczenie?

Jeżeli jesteś studentem i chciałbyś w przyszłości piąć się po szczeblach eventowej kariery, możesz zacząć od aktywności w organizacjach studenckich. Współtworzenie konferencji naukowych, wyjazdów zapoznawczych lub juwenaliów to przedsmak pracy w agencji eventowej. Dobrym miejscem do sprawdzenia, czy ten kierunek na pewno Cię interesuje są też wszelkie organizacje charytatywne, festiwale i wolontariaty. Niewielkie firmy, obowiązki związane z organizacją eventów zlecają sekretarkom, asystentom czy kierownikom biura. Dla kogoś, kto chce w przyszłości zostać event managerem to może być dobra droga, aby nabyć doświadczenie organizacyjne. Wszelkie stanowiska łączące w sobie wielozadaniowość, koordynowanie, zarządzanie projektami lub ludźmi dadzą porządną podstawę do próbowania swoich sił w eventach.

Inną drogą jest staż czy praktyka w agencjach eventowych. Bardzo często to animatorzy, którzy zaczynali swoją przygodę od obsługi pojedynczych stanowisk na piknikach lub wspierali grupy w realizacji zajęć integracyjnych, w przyszłości stają się event managerami i szybko odnajdują się w natłoku obowiązków i pędzących deadlinów.

Kto zatrudnia event managerów?

Usługi rozwijającej się bardzo prężnie, szeroko pojmowanej branży MICE (Meetings, Incentives, Conferences, Exhibitions) dla wielu firm stanowią dziś mocną dźwignię reklamy i sprzedaży. Są też znakomitym narzędziem wspierającym działania z obszaru Employer brandingu, budowania poczucia przynależności do firmy czy podnoszenia efektywność pracowników. Głównym dostawcą zewnętrznym tego typu usług są agencje eventowe i incentive.  Coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna również implikować elementy służące integracji zespołu we własne struktury. W dużych korporacjach powstają osobne działy organizacji wydarzeń, w których możesz szukać zatrudnienia jako event manager.

Agencje PR, marketingowe i reklamowe, hotele, instytucje kultury, kina, muzea, galerie handlowe, obiekty targowo-konferencyjne – te podmioty zaoferują Ci samodzielne stanowisko managerskie odpowiedzialne za organizację różnego typu eventów.

Praca w agencji eventowej

Jeżeli chcesz od początku starać się o pracę w agencji eventowej, zaczniesz od asystenta, koordynatora lub stopnia juniorskiego. Przechodząc przez kolejne stanowiska nabierzesz doświadczenia, poznasz specyfikę i dynamikę pracy w branży, co po pewnym czasie pozwoli Ci stać się samodzielnym event managerem, a następnie seniorem lub key account managerem – odpowiedzialnym za obsługę kluczowych klientów w firmie.

W zależności od skali przedsięwzięcia oraz wewnętrznej struktury agencji, event manager może być odpowiedzialny za całość eventu kompleksowo: od pozyskania klienta, stworzenie kreatywnego scenariusza, przedstawienie oferty i sprzedaż, aż po realizację wydarzenia.
W innych przypadkach swoje obowiązki współdzieli z managerem kreatywnym, new business managerem (czyli osobą zajmującą się sprzedażą), producentem lub przedstawicielami działu technicznego. Jego pracę mogą wspomagać też specjaliści od spraw marketingu lub public relations.

W każdej agencji zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach, a nawet sama ich nomenklatura mogą się nieco różnić.

Jak radzić sobie w branży

Nie przestawaj się uczyć i bądź otwarty na nowe doświadczenia. Branża eventowa skupia w sobie zadania z wielu rozproszonych dziedzin. Szczególnie warte uwagi są więc kursy i szkolenia dotyczące wąskich zagadnień, podczas których masz szansę spotkać się ze specjalistami.


GWARANTUJEMY SATYSFAKCJĘ ZE SPEŁNIANYCH OBOWIĄZKÓW!

Wyślij do nas zapytanie i zorganizuj z nami swój wymarzony event

Copyright @ 2024 Agencja Eventowa Argentum Event