Argentum Event > Edukacja Branżowa > Jak zaangażować pracowników firmy w działania ekologiczne?

Jak zaangażować pracowników firmy w działania ekologiczne?


24 kwietnia 2023

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility, w skrócie CSR) dawno przestała być już jedynie fanaberią największych i najbogatszych korporacji i międzynarodowych firm. Jest to obecnie trend, który zyskał uznanie i poklask lwiej części podmiotów gospodarczych na całym świecie. Kluczową częścią tej idei jest ekologia i szeroko rozumiane zachowania proekologiczne. Oprócz standardów produkcji czy przemysłu, przedsiębiorcy prowadzą także zażarte wyścigi o prym w dziedzinie zdobywania wszelkiego rodzaju świadectw dowodzących działania przyjazne środowisku naturalnemu (jak choćby certyfikat Zielonego Biura). Na nic jednak zdadzą się wszystkie te starania, jeśli tylko zarząd danej firmy będzie zaangażowana w taką działalność. Każdą korporację, dużą i małą firmę tworzą pracownicy i jako trzon całego interesu, powinni być także (a może nawet przede wszystkim) zainteresowani szerzeniem i propagowaniem kultury i działań sprzyjających ratowaniu naszej planety. Jak przekonać do tego naszą kadrę?

Po pierwsze: przekonanie, że na eko zyskujemy wszyscy

Trudno nie zauważyć, że pozytywny aspekt mody na najróżniej pojmowaną ekologię jest zauważalny. Ekologia w firmie to temat mocno poważany, szanowany i coraz częściej szerzony w strukturach nie tylko największych korporacji, ale nawet mikro-przedsiębiorstw. W dalszym jednak ciągu wielu pracowników zakładów pracy, które dumne są ze swojej troski o środowisko i klimat, nie jest przekonanych co do sensu i wielkich korzyści płynących z takiej postawy.

„Cóż my z tego mamy?” pyta zapewne wielu członków naszego personelu. Otóż mają z tego bardzo wiele. Pro-ekologiczna firma to nie tylko taka, która „trąci na lewo i prawo” o tym, że nasze powietrze jest zanieczyszczone a woda skażona metalami ciężkimi. Warto przypomnieć naszym pracownicom i pracownikom, że wiąże się to także ze wszelkiego rodzaju oszczędnościami, począwszy od papieru na energii elektrycznej kończąc. W bezpośredni sposób przekłada się to na lepszy i wydajniejszy budżet danej firmy, a to w prostej linii oznacza większe zatrudnienie, więcej rekrutacji czy możliwość przyznania większych podwyżek.

Po drugie warto przypominać osobom zatrudnionym w naszym przedsiębiorstwie, że dbanie chociażby o ekologiczność naszego biura pozwala wszystkim dookoła czuć się lepiej i pozostać w zdrowiu. Bo czyż nie lepiej segregować odpady w przeznaczonych do tego pojemnikach niż wrzucać wszystko do jednego, równie pięknego jak zachęcająco pachnącego kubła? Ten najprostszy przykład jasno pokazuje, że drobne zachowania „pro-ekologiczne” przynoszą sporo korzyści nam wszystkim.

Po drugie: powolne wdrażanie zachowań ekologicznych

Choć słowo „segregacja” kojarzy się nam, słusznie zresztą, jak najgorzej, to zjawisko segregowania odpadów jest nawykiem jak najbardziej słusznym. Usuńmy z naszych przestrzeni biurowych pojemniki na odpady mieszane i zainstalujmy osobne na szkło, tworzywa sztuczne i tym podobne. Zużycie wody to kolejny poważny problem, z jakim boryka się od dłuższego czasu ludzkość. Nasza kadra może wykazać się tu niezwykłą dojrzałością i świadomością ekologiczną. Wprowadzajmy kulturę i edukację z zakresu zużycia wody, instalujmy systemy ograniczające możliwość pozostawienia odkręconych kurków. Możemy ponadto zainwestować w zmywarkę dzięki czemu zapobiegniemy konieczności mycia naczyń w firmowej kuchni pod bieżącą wodą.

Mimo automatyzacji wielu systemów oświetleniowych w firmie, w wielu pomieszczeniach w dalszym ciągu włącza i wyłącza się światło w sposób manualny. Jeśli elektroniczny układ dbający o to za człowieka jest dla nas zbyt kosztowny, możemy przynajmniej wymienić żarówki na energooszczędne i wprowadzić dosłowną zasadę mówiącą, że „ostatni gasi światło”. Poza tym, nie  dopuszczajmy do sytuacji, w której służbowe laptopy i komputery stacjonarne, które pozostaną w biurze na noc, zostaną pozostawione w stanie czuwania. Stosujmy regułę, podług której należy zużywać tylko tyle energii ile się faktycznie potrzebuje.

Po trzecie myślimy globalnie a działamy lokalnie

Ogarnięcie własnego podwórka to rzecz, która jeśli byłaby uskuteczniana przez wszystkie lokalne społeczności, zapewne naprawiłaby świat na dobre. Takim z pozoru tylko niewielkim działaniem są zorganizowane akcje zakrojone na skalę naszej firmy, albo kilku lokalnych firm albo biurowca w którym nasze miejsce pracy się znajduje. Co możemy zrobić w takich warunkach? Otóż niezwykle dużo. Na przykład zorganizujmy zbiórkę nieużywanych już urządzeń elektronicznych, które następnie pojadą od nas do składu elektro-śmieci, gdzie zostaną rozmontowane a poszczególne elementy zostaną ponownie wykorzystane w innych urządzeniach. Agencje eventowe i marketingowe prześcigają się w ofertach aż uginających się pod ciężarem propozycji ekologicznych warsztatów i szkoleń. Dzięki temu zagadnienie dbania o środowisko naturalne nie musi być nudne ani pompatyczne. W ramach dnia (albo dni) takiej eko-świadomości, pracownicy mogą wspólnie czegoś się dowiedzieć, lub wspólnie stworzyć coś z materiałów pochodzenia organicznego lub pochodzących z recyclingu.

Jeśli chcemy zaszczepić w naszym personelu przekonanie, że mamy realny wpływ i możemy zmienić coś na lepsze, bierzmy udział w „Sprzątaniu Świata” oraz wszelkich podobnych akcjach polegających na realnym uprzątnięciu fragmentu naszego służbowego uniwersum. Nie każmy tu, broń Boże, zamiatać naszych biur czy wyrzucać z niego śmieci. Wyjdźmy wspólnie do pobliskiego parku, wysprzątajmy skwer, który widać z okna biurowca. Pro-ekologiczna firma to swego rodzaju styl życia i styl funkcjonowania w przestrzeni służbowej. To przekonanie, że działania na rzecz Matki Ziemi to działania na rzecz nas wszystkich, a więc także i pracowników przez nas zatrudnionych. Warto by i oni mieli takie przekonanie i świadomość.


Z naszą agencją możesz przyśpieszyć eko-wdrożenia i eko-świadomość wśród pracowników Twojej firmy! W jaki sposób? To proste – możemy przygotować dla Ciebie EKO LIGĘ! Jest to nic innego jak ekologiczna grywalizacja CSR, w trakcie której uczestnicy mają do wykonania przeróżne zadania o ekologicznym zabarwieniu. W trakcie rozrywki uczymy podstaw ekologii oraz uczymy eko-nawyków.

Sprawdź teraz!

Wyślij do nas zapytanie i zorganizuj z nami swój wymarzony event

Copyright @ 2024 Agencja Eventowa Argentum Event