Argentum Event > Edukacja Branżowa > Dlaczego warto inwestować w grywalizacje dla pracowników?

Dlaczego warto inwestować w grywalizacje dla pracowników?


9 czerwca 2023

Codzienna praca i obowiązki zawodowe potrafią stać się nadzwyczaj monotonnymi czynnościami. Nic dziwnego, wykonujemy je każdego dnia z podobną dynamiką, powtarzalnością, a co za tym idzie, z mniejszym zapałem. Ostatnimi czasy wiele badań miało na celu odkrycie metody na większą aktywizację i zaangażowanie naszego personelu w każdy etap firmowego cyklu życia. Choć trudno w to uwierzyć, na pomoc przyszła…zabawa. W jaki sposób grywalizacja wspomaga firmową codzienność? Dlaczego inwestycja w „pracę przez zabawę” to bardzo dobry pomysł, trendujący ostatnimi czasy w tempie absolutnie zawrotnym?

Czym właściwie jest grywalizacja?

Wprowadzenie grywalizacji może być kluczem do sukcesu, jednak warto dokładnie wyjaśnić, czym ten proces właściwie jest. W prostych słowach, termin ten oznacza zastosowanie elementów gier w celu zwiększenia zaangażowania i motywacji pracowników. Współzawodnictwo oparte mocno na tym, czym zajmują bądź będą zajmować się zatrudnieniu przez nas ludzie, daje bardzo dużo benefitów i korzyści. Jakich?

Dlaczego warto inwestować w grywalizację?

Po pierwsze, grywalizacja przynosi entuzjazm do codziennych zadań. Poprzez wprowadzenie elementów gier, takich jak wyzwania, rankingi, nagrody i poziomy, praca staje się atrakcyjniejsza. Symulacja skutków biznesowych, jakie podejmiemy wcielając się w rolę prezesa, może być niezwykle ciekawym doświadczeniem. Zadania związane z potencjalnym podejmowaniem decyzji mogą być bogatym źródłem informacji o kandydatach na poszczególne stanowiska. Dzięki grywalizacji, pracownicy odczuwają dreszczyk emocji i konkurencję, co skutkuje większą chęcią angażowania się w wykonywaną pracę. Motywacja wzrasta, a monotonia zostaje tym samym przerwana.

Po drugie, grywalizacja sprzyja budowaniu silnego zespołu. Poprzez wprowadzenie elementów współpracy i rywalizacji, pracownicy mają okazję lepiej poznać swoich kolegów z pracy i wspólnie dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Nie wolno tu zapominać o systemie nagradzania. Nagrody w postaci wolnych dni, dodatkowego wynagrodzenia czy innych benefitów z pewnością zachęcą do udziału w tym pozytywnym współzawodnictwie.. Dzięki temu tworzy się więź i atmosfera wzajemnego wsparcia, co prowadzi do większej satysfakcji z pracy i lepszych relacji między pracownikami.

Po trzecie, grywalizacja przyczynia się do rozwoju umiejętności i doskonalenia kompetencji. Dobrym przykładem są tu różne poziomy trudności określonych zadań. Motywuje to nasz personel do zdobywania nowych umiejętności i ciągłego samodoskonalenia. Grywalizacja może być wykorzystana do szkoleń, gdzie pracownicy mają możliwość zdobywania punktów za wykonanie określonych zadań i otrzymywania nagród za osiągnięcie konkretnych celów. W rezultacie, pracownicy nie tylko uczą się poprzez szkolenie samo w sobie, ale także czują się dobrze ze sobą dzięki temu, że mogą fizycznie sprawdzić postępy, jakie robią.

Po czwarte, grywalizacja wpływa pozytywnie na wyniki biznesowe. Zaangażowani pracownicy są bardziej produktywni i skupieni na osiąganiu celów organizacji. Elementy gier w procesach biznesowych, gier osadzonych w kontekście tego, czym pracownicy zajmują się na co dzień, motywują do większego zaangażowania i osiągania lepszych wyników.

Po piątek, grywalizacja może uczyć wielu przydatnych w życiu rzeczy oraz zwrócić uwagę na problemy w życiu codziennym. Chociażby nasza ekologiczna grywalizacja CSR – Eko Liga, ma za zadanie nie tylko nauczenia uczestników pro-ekologicznych nawyków czy wartości, ale także zwrócenie uwagi na problemy obecnego świata z zanieczyszczeniem, przeładowaniem śmieciami i globalnym ociepleniem. Im większa będzie świadomość dużej ilości osób, tym lepiej będzie żyło się nam i wszystkim innym w przyszłości.

Bardzo modnym obszarem dla grywalizacji są obecnie wszelkiego rodzaju szkolenia pracownicze. Oczywistym jest, że rywalizacja wymaga większego skupienia, tak więc przy okazji kształcenia się i podnoszenia umiejętności, przy okazji stajemy w szranki z innymi osobami lub całymi zespołami, angażując się w grę, kooperację i burze mózgów oraz wszelkie inne sytuacje, które możemy napotkać w codziennym życiu.

W końcu, grywalizacja pozwala na zebranie bardzo dużej ilości informacji o tym, z kim i dla kogo pracujemy. Dodatkowo, grywalizacja może być wykorzystana do monitorowania postępów i wyników, co umożliwia skuteczne zarządzanie i dostosowanie strategii biznesowej. Kto podejmuje decyzję najszybciej? Kto jest najlepszy w analizie danych? Kto kieruje się emocjami i działa w pośpiechu, a kto dokładnie studiuje wszelkie zmienne przed podjęciem określonej decyzji? To tylko niektóre z informacji, jakie uzyskamy przez konsekwentne stosowanie współzawodnictwa w środowisku służbowym. Przy okazji dowiemy się, które aktywności najlepiej wpływają na efektywność naszych zespołów, a które warto zmodyfikować bądź zupełnie usunąć z harmonogramu.

Wyślij do nas zapytanie i zorganizuj z nami swój wymarzony event

Copyright @ 2024 Agencja Eventowa Argentum Event