Nasi klienci

Pogotowie eventowe

Fluo Party

Baner Magia Hollywood

Baner Maszyna Goldberga

Baner Mega Teleturniej

 

« Wróć

Czy biorąc udział w imprezie firmowej zapłacę podatek?

Jeśli chcesz wziąć udział w integracyjnej imprezie firmowej, ale obawiasz się, że po dobrej zabawie będziesz musiał zapłacić podatek to koniecznie przeczytaj ten artykuł do samego końca. Wyjaśnimy co mówią najnowsze i aktualnie obowiązujące przepisy polskiego prawa.

Jak było jeszcze kilkanaście miesięcy temu?

Pytanie o to czy pracownik powinien zapłacić podatek od uczestnictwa w firmowym wyjeździe integracyjnym nie jest bezpodstawne. Jeszcze cofając się kilkanaście miesięcy wstecz przepisy w tej kwestii nie były przychylne dla pracowników. Obowiązywały wówczas przepisy z 2009roku, według których udział w imprezie był przychodem pracownika.

A więc do tej pory urzędy skarbowe wychodziły z założenia, że koszty finansowanej przez firmę imprezy dla pracowników należy podzielić na liczbę uczestników i wyliczoną kwotę doliczyć każdemu do przychodu będącego podstawą opodatkowania pracownika. 

Niejednokrotnie pojawiały się jednak wątpliwości. Pracodawcy mieli problem z rozliczeniem, gdyż impreza lub wyjazd integracyjny to przedsięwzięcie dobrowolne, a deklaracja udziału jest jedynie umowna i pracownik nie musi stawić się na wydarzeniu.  Zatem pojawiało się pytanie czy już samo umożliwienie pracownikom wzięcia udziału w imprezie jest przychodem?

Kwestią imprez integracyjnych zajął się Trybunał Konsytucyjny

W lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że założenie iż udział w imprezie integracyjnej za każdym razem stanowi przychód pracowninika jest niezgodne z prawem. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego za "inne nieodpłatne świadczenia” jako przychód mogą być uznane takie świadczenia, które:
1) zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2) zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenie aktywów lub uniknięcie wydatku, który musiałby ponieść, 
3) korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów). 

Trybunał Konsytucyjny pod tym właśnie kontem rozpatrzył kwestie imprez integracyjnych. I stwierdził, że przychód nie powstaje, gdyż nie ma korzyści dla pracowników, skutkujących wzrostem aktywów lub oszczędności.

Fragment wniosku Trybynału Konstytucyjnego:

„Obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) – nie jest natomiast spełnione, gdy pracodawca proponuje pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych czy szkoleniowych, choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu (konferencji, szkoleniu) dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie "kursokonferencja” organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Trudno też poważnie utrzymywać, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość okazjonalnego uczestnictwa w obiedzie czy kolacji, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania."

Udział w imprezie integracyjnej nie jest przychodem pracownika

Wnikliwa analiza Trybunały Konstytucyjnego nie zostawiła innego wyjścia resortowi finansów, jak zniesienie podatku z uczestnictwa w imprezach integracyjnych, również tych wyjazdowych;)

Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ imprezy i wyjazdy integracyjne pomagają w budowaniu więzi między pracodawcami a zespołem. A dodatkowe utrudnienia finansowe mogły zniechęcać część osób.

Zatem jeśli z powodów podatkowych obawiałeś się uczestnictwa lub organizacji imprezy integracyjnej to już nie musisz i możesz przystępować do działania.

 

Szukasz agaencji, która zajmie się organizacją Twojej imprezy firmowej? Poznaj naszą ofertę!

Copyrights © by Argentum Event
Created by mediaessence.pl
Polityka w sprawie Cookies

Agencja eventowa – Argentum Event z siedzibą we Wrocławiu i w Warszawie organizuje imprezy firmowe, wyjazdy integracyjne dla firm, różnego rodzaju eventy firmowe, pikniki, akcje promocyjne w rejonach takich jak Dolny Śląsk, Wielkopolska, Małopolska, Mazury, Karkonosze, Zegrze, woj. mazowieckie, lubuskie, opolskie i dolnośląskie. Mamy pomysły na każdego rodzaju wydarzenia i okazje, niezależnie czy będą to bankiety, kręcenie filmów, firmowe wyjazdy integracyjne dla pracowników, event filmowy, organizacja eventów czy imprezy integracyjne dla firm. Wrocław agencja eventowa Warszawa, Poznań, Kraków, Legnica, Jelenia Góra czy Opole lub Katowice. Każde organizowane przez nas firmowe wyjazdy integracyjne to doskonała zabawa. Działamy także na obszarze takich miast jak Warszawa, Łódź, Zielona Góra, Lublin i wielu innych. Siedziba firmy mieści się we Wrocławiu i w Warszawie. Szczególne polecamy nasze najciekawsze programy, czyli warsztaty fotograficzne i filmowe. Świetnym wyborem będą również Olimpiada Firmowa oraz wieczorna impreza w klimacie PRL, a także tuning maluchów. Nasza agencja eventowa stworzy dla Państwa wyjątkowy i szyty na miarę program wyjazdu i każdej imprezy.