Nasi klienci

Pogotowie eventowe

Fluo Party

Baner Magia Hollywood

Baner Maszyna Goldberga

Baner Mega Teleturniej

 

« Wróć

Czy biorąc udział w imprezie firmowej zapłacę podatek?

Jeśli chcesz wziąć udział w integracyjnej imprezie firmowej, ale obawiasz się, że po dobrej zabawie będziesz musiał zapłacić podatek to koniecznie przeczytaj ten artykuł do samego końca. Wyjaśnimy co mówią najnowsze i aktualnie obowiązujące przepisy polskiego prawa.

Jak było jeszcze kilkanaście miesięcy temu?

Pytanie o to czy pracownik powinien zapłacić podatek od uczestnictwa w firmowym wyjeździe integracyjnym nie jest bezpodstawne. Jeszcze cofając się kilkanaście miesięcy wstecz przepisy w tej kwestii nie były przychylne dla pracowników. Obowiązywały wówczas przepisy z 2009roku, według których udział w imprezie był przychodem pracownika.

A więc do tej pory urzędy skarbowe wychodziły z założenia, że koszty finansowanej przez firmę imprezy dla pracowników należy podzielić na liczbę uczestników i wyliczoną kwotę doliczyć każdemu do przychodu będącego podstawą opodatkowania pracownika. 

Niejednokrotnie pojawiały się jednak wątpliwości. Pracodawcy mieli problem z rozliczeniem, gdyż impreza lub wyjazd integracyjny to przedsięwzięcie dobrowolne, a deklaracja udziału jest jedynie umowna i pracownik nie musi stawić się na wydarzeniu.  Zatem pojawiało się pytanie czy już samo umożliwienie pracownikom wzięcia udziału w imprezie jest przychodem?

Kwestią imprez integracyjnych zajął się Trybunał Konsytucyjny

W lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że założenie iż udział w imprezie integracyjnej za każdym razem stanowi przychód pracowninika jest niezgodne z prawem. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego za "inne nieodpłatne świadczenia” jako przychód mogą być uznane takie świadczenia, które:
1) zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2) zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenie aktywów lub uniknięcie wydatku, który musiałby ponieść, 
3) korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów). 

Trybunał Konsytucyjny pod tym właśnie kontem rozpatrzył kwestie imprez integracyjnych. I stwierdził, że przychód nie powstaje, gdyż nie ma korzyści dla pracowników, skutkujących wzrostem aktywów lub oszczędności.

Fragment wniosku Trybynału Konstytucyjnego:

„Obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) – nie jest natomiast spełnione, gdy pracodawca proponuje pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych czy szkoleniowych, choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu (konferencji, szkoleniu) dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku. Nie sposób bowiem zakładać, że gdyby nie "kursokonferencja” organizowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Trudno też poważnie utrzymywać, że przychodem pracownika z umowy o pracę czy stosunku służbowego jest możliwość okazjonalnego uczestnictwa w obiedzie czy kolacji, a wartość zjedzonych przez niego potraw i wypitych napojów wyznacza podstawę opodatkowania."

Udział w imprezie integracyjnej nie jest przychodem pracownika

Wnikliwa analiza Trybunały Konstytucyjnego nie zostawiła innego wyjścia resortowi finansów, jak zniesienie podatku z uczestnictwa w imprezach integracyjnych, również tych wyjazdowych;)

Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ imprezy i wyjazdy integracyjne pomagają w budowaniu więzi między pracodawcami a zespołem. A dodatkowe utrudnienia finansowe mogły zniechęcać część osób.

Zatem jeśli z powodów podatkowych obawiałeś się uczestnictwa lub organizacji imprezy integracyjnej to już nie musisz i możesz przystępować do działania.

 

Szukasz agaencji, która zajmie się organizacją Twojej imprezy firmowej? Poznaj naszą ofertę!

Copyrights © by Argentum Event
Created by mediaessence.pl
Polityka w sprawie Cookies

Nasza agencja eventowa zajmuje sie kompleksową organizacją imprez firmowych dla pracowników. Dbamy o każdy szczegół. Zajmiemy sie zarówno atrakcjami jak i zapewnimy bezpieczeństwo gościom. Działamy na terytorium całego kraju. Posiadamy sprawdzone miejsca noclegowe w takich miastach jak: Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Opole, Gdańsk i w wielu mniejszych miastach. 

Napisz do nas!